Výstavy o historii LibněV roce 2008, v lednu a červnu, proběhly 2 výstavy historických a konfrontačních fotografií Libně. Historické snímky jsem posbíral u místních starousedlíků, z vlastních zdrojů a ve velké míře z archivů. Na lednovou výstavu přispěl nejvíce archiv Muzea hlavního města Prahy a archiv Prahy 8 a na červnovou se přidaly archivy Dopravních podniků Praha a Národního technického muzea v Praze.

Celou akci jsem si vymyslel a rozganizoval. Tedy přesněji obešel archivy, dojednal podmínky zapůjčení snímků, prošel jejich sbírky a vybral z velikého množství snímků ty nejzajímavější. Byly to hodiny a hodiny práce. V archivu Muzea h.m. Prahy jsem měl k dispozici pouze negativy a v nich se orientovat nebylo vůbec lehké. Po převzetí zdigitalizovaných snímků následovala příprava plakátů, pozvánek, roznesení po Libni a samozřejmě nafocení srovnávacích snímků. I když je to nádherná práce, mnohdy ledacos oběvíte i když v oblasti žijete, je to velice náročné – obejít veškerá místa dle fotografií, hledat úhel záběru. Pěšky projít oblast od Palmovky, přez Kolčavku až po Bulovku. V červnu jsem absolvoval totéž tentokráte od Bulovky, Holešovičkama po Pelc Tyrolku a podle Vltav na Palmovku a nahoru k Bulovce. Úprava nafocených snímků také zabrala nějakou hodinu, ale nejzábavnější bylo vytvoření panelů které jsem pak rozvěšoval po škole. Naštěstí mi pomohli dobré duše – někteří z u čitelů i neučitelů školy. Tímto jim velice děkuji. Bez jejich pomoci bych hlavn lednovou výstavu nezvládl včas. Na červnovou jsem se připravoval přes víkend, takže jsem měl poměrně velikou rezervu. Na závěr po rozvěšení jsem ještě musel udělat popisky k fotografiím. Tento postup jsem volil hlavně kvůli jednoduché aplikaci. Před rozvěšením jsem netušil jak panely půjdou zasebou a tak po rozvěšení jsem si je letmo nafotil tak jak vysely a podle toho jsem dělal popisky.

Součástí výstavy byly i staré fotografie žáků a kantorů. Jednou z perliček bylo, že se zde potkala moje babička po 70ti letech se svou spolužačkou a druhý den se tato její spolužačka šla opět podívat na výstavu a potkala zde další svou spolužačku. Tedy 3 žačky školy po 70letech opět na škole.

Krom tohoto všeho zde byly vystaveny i kroniky školy. O jejich prohlížení byl veliký zájem a protože jsem je kdysi v průběhu několika let zdigitalizoval, rozhodl jsem se je umístit ke stažení na moje stránky. Hlavně proto, že nemám čas je stále někomu vypalovat na dvd.

Na výstavu přišlo mnoho lidí. V lednu byla výstava bohužel jen jeden den, ale přišlo skoro 300 lidí. V červnu to bylo více jak 2× tolik. I když se výstava konala bohužel jen 2 dny. Ten třetí den již nastupovali dělníci na úpravu školy. Začaly přípravy na sloučení školy Na Korábě se školou Bohumila Hrabala (Zenklovka).

Obě výstavy byly prezentovány plakáty a články v Osmičce. Černvová navíc i články na internetu a rozhlasovou pozvánkou na Českém rozhlase Regina.

Ještě některé údaje : 1. výstava – 16. ledna 2008 od 16.hod – Proměny Libně očima žáků a žáčků – spojeno se dnem otevřených dveří. 2. výstava – 4. a 5. června od 15.hod – … aneb nad dějinami Libně Koráb pluje dál … – pouze výstava

Fotografie z výstav: 16. ledna 2008 – Proměny Libně očima žáků a žáčků:

Fotografie z výstav: 4. a 5. června od 15.hod – … aneb nad dějinami Libně Koráb pluje dál …

Fotografie z výstav: leden až květen – Libeň včera a dnes